W. Szekspir – Makbet – streszczenie krótkie

To krótkie streszczenie Makbeta. Więcej szczegółów znajdziesz w streszczeniu Makbeta z klp.pl.

Po bitwie w Szkocji Makbet i jego przyjaciel Banko spotykają trzy czarownice, które wygłaszają trzy przepowiednie

– Makbet zostanie tanem Kawdoru

– Makbet zostanie królem,

– synowie Banka będą królami.

Pierwsza przepowiednia czarownic spełnia się i król Duncan czyni Makbeta Tanem Kawdoru.

Kiedy król Duncan odwiedza zamek Makbeta, Lady Makbet przekonuje Makbeta, by zamordował króla Duncana we śnie i w ten sposób spełniła się druga przepowiednia.

Z pomocą Lady Makbet Makbet wrabia w morderstwo zmarłych służących króla Duncana. Dzieci Duncana, Malcolm i Donalbain, opuszczają Szkocję dla własnego bezpieczeństwa. Makbet zostaje królem, martwi się jednak trzecią przepowiednią czarownic i wysyła morderców, by zabili Banka i jego syna.

Podczas bankietu, na oczach wszystkich gości, Makbeta nawiedza duch Banka. Makbet ponownie odwiedza czarownice, a te mówią mu – że nikt zrodzony z kobiety nie pokona go i nie zginie, dopóki Las Birnam nie ruszy. Makbet utwierdza się w przekonaniu, że jest nikt mu nie zagraża.

Podczas gdy Macduff przebywa w Anglii, przekonując syna Duncana, Malcolma, do walki z Makbetem, Makbet każe zamordować rodzinę Macduffa.

Macduff i Malcolm przybywają do Szkocji z armią. W drodze do ataku na zamek Makbeta ścinają gałęzie z drzew w lesie Birnam, aby użyć ich jako kamuflażu. Kiedy las się rusza, spełnia się jedna z przepowiedni czarownic. Macduff ujawnia, że urodził się przez cesarskie cięcie i zabija Makbeta, wypełniając ostatnią przepowiednię.