W książce ” Hobbit ” J.R.R. Tolkiena, jak, kiedy i gdzie Bilbo znajduje swój miecz Żądło?

Bilbo Baggins jest bohaterem książki „Hobbit” J.R.R. Tolkiena i jest hobbitem. Oznacza to, że woli siedzieć w domu niż przeżywać przygody.

Jednak dość niespodziewanie znajduje się w samym środku wielkiej przygody. Miecze i broń nie są mu zbyt dobrze znane, ale wkrótce musi się nauczyć, jak się nimi posługiwać.

W rozdziale drugim Bilbo i inni są już kilka tygodni w podróży. Pada deszcz, a podróżnicy chcą znaleźć schronienie i ogień, by móc zjeść ciepły, suchy posiłek. W oddali widzą ognisko. Bilbo zostaje wysłany, by to sprawdzić. Odkrywa trolle siedzące przy ognisku i narzekające, że nie mają „ludzkiego mięsa” do jedzenia.

Hobbit zostaje złapany, ale na szczęście dla niego, trolle zaczynają walczyć o to, który z nich ma go zjeść. Kiedy krasnoludy słyszą zamieszanie, przychodzą na ratunek Bilbo, ale i oni zostają złapani. Gandalf przychodzi i ratuje ich, a rano, gdy trolle zamieniły się w kamień, Gandalf i inni szukają i znajdują ich jaskinię. W środku znajdują trochę jedzenia i broni. Podczas gdy kilku innych bierze miecze, Bilbo bierze nóż – który jest w sam raz na hobbicki miecz.

Bilbo nosi miecz „w bryczesach”, dzięki czemu może jeździć konno, nie będąc obciążonym przez miecz, który później zostanie nazwany „Żądłem”.