W jakich kwestiach ścierają się Snowball i Napoleon w „Folwarku zwierzęcym” George’a Orwella?

Snowball i Napoleon ścierają się niemal w każdej kwestii. Obie świnie mają silne osobowości i szybko staje się jasne, że gospodarstwo nie jest wystarczająco duże dla nich obu.

Snowball jest o wiele bardziej ideologicznie zaangażowany w rewolucję zwierząt niż Napoleon. Jest przekonany, że najlepszym sposobem na urzeczywistnienie idei Starego Majora jest wzniecenie buntu wśród zwierząt na innych farmach. Napoleon, głównie z egoistycznych pobudek, głęboko się z tym nie zgadza – chce tylko bronić zdobyczy rewolucji na Folwarku Zwierzęcym i nigdzie indziej. W ten sposób zyskuje więcej władzy dla siebie, podczas gdy nie byłby w stanie kontrolować sytuacji, gdyby inne farmy zbuntowały się przeciwko znienawidzonemu ludzkiemu ciemiężcy.

Istnieją także ogromne różnice między nimi w kwestii polityki. Snowball wpada na śmiały pomysł zbudowania wiatraka. Chodzi o to, że zwierzęta będą mogły same wytwarzać energię, dzięki czemu staną się bardziej niezależne. Ale Napoleon się z tym nie zgadza. Uważa, że lepiej byłoby, gdyby zwierzęta zajęły się swoimi bieżącymi potrzebami, a nie przejmowały się zbytnio przyszłością.

Oczywiście, w rzeczywistości Napoleon odrzuca ten pomysł tylko dlatego, że to Snowball go wymyślił. O tym, że kieruje nim wyłącznie zazdrość, świadczy jego cyniczne poparcie dla projektu wiatraka po tym, jak Snowball został wygnany z farmy.