W jaki sposób miłość przyczynia się do realizacji dominującego w ” Dżumie ” tematu przetrwania w warunkach wygnania?

W ” Dżumie ” dowiadujemy się, że w całym mieście Oran w Algierii wybuchła epidemia dżumy. Zarówno doktor Bernard Rieux, jak i inny lekarz, doktor Castel, ostrzegają władze, że natychmiastowe i zdecydowane działanie jest jedynym sposobem na uratowanie życia pozostałych mieszkańców miasta. Natomiast dr Richard, przewodniczący stowarzyszenia medycznego w Oranie, chce poczekać, aż będzie pewien, jaka choroba nęka miasto. Obawia się, że zbyt szybkie działanie jeszcze bardziej wszystkich zaniepokoi i wywoła niepotrzebne zamieszanie.

Widzimy tu kontrast między natychmiastową troską doktora Rieux o swoich współobywateli, a niechęcią do podjęcia działań ze strony doktora Richarda. Ta sama troska doktora Rieux o swoich współobywateli jest widoczna w tym, że jest on gotów wysłać swoją chorą żonę do sanatorium, gdzie może otrzymać lepszą opiekę i gdzie szanse na jej wyzdrowienie są większe. W obu tych sytuacjach nie myśli o sobie; jego troską jest zawsze druga strona. Jako lekarz, jego pierwszym obowiązkiem jest zapewnienie przetrwania i dobrego samopoczucia osobom, którymi się opiekuje – najpierw żonie, a potem całemu miastu Oran. Ta miłość do ludzkości jest siłą napędową, która popycha doktora Rieux do poszukiwania antidotum.

Kwarantanna, choć jest trudnym zadaniem dla mieszkańców Oranu, jest aktem miłości. Gdy ocalali mieszkańcy Oranu są trzymani w zamknięciu, a przyjezdni trzymani na zewnątrz, zaraza ma mniejsze szanse na zarażenie tych, którzy znajdują się poza obszarem kwarantanny. Na końcu powieści widzimy, jak mieszkańcy Oranu wreszcie łączą się ze swoimi bliskimi. Wygnanie, będące aktem miłości, uchroniło wielu ludzi, którzy w przeciwnym razie byliby zagrożeni chorobą.

Innym przykładem miłości jako dominującej siły działającej na rzecz dobra osób przebywających na wygnaniu jest przypadek Raymonda Ramberta, dziennikarza z Paryża. Pragnąc połączyć się z żoną w Paryżu, próbuje uciec od tragicznej sytuacji w mieście: planuje wyjazd z nielegalnymi przemytnikami, ale zmienia zdanie, gdy zauważa, że doktor Rieux również nie ma żony. Obserwuje, jak skupiony i zdeterminowany doktor Rieux pracuje wbrew wszelkim przeciwnościom losu, by ulżyć cierpieniom przerażonych mieszkańców Oranu. Przekonuje się o swoim egoizmie i zostaje, by pomóc doktorowi Rieux i ekipom sanitarnym w ich dążeniu do wyeliminowania zarazy..