W jaki sposób kobiety postępują niemoralnie w ” Dekameronie „?

W wielu opowiadaniach ” Dekameronu „, kobiety bardziej grzeszą, ale w trzecim opowiadaniu trzeciego dnia kobieta knuje spisek, by zdradzić męża – i wykorzystuje do tego nieświadomego zakonnika.

Kobieta ta została wydana za mąż wbrew swojej woli za bogatego kupca. Nie jest z tego powodu zbyt szczęśliwa, zwłaszcza że miała nadzieję na małżeństwo z arystokratą. Postanawia nawiązać romans i wybiera mężczyznę, którego pragnie.

Aby przekazać młodemu człowiekowi swoje pragnienia, mówi miejscowemu zakonnikowi, że ten mężczyzna z nią flirtuje. Prosi zakonnika, aby powiedział mu, żeby przestał. Mężczyzna początkowo udaje, że jest niewinny, gdy zakonnik do niego mówi, ale potem uświadamia sobie, że kobieta komunikuje mu, że chce flirtu. Zatrzymuje się w jej domu i flirtuje z nią. Później kobieta mówi zakonnikowi, że młodzieniec zaglądał do jej okna i widział ją nagą. Zakonnik mówi młodzieńcowi, że nie powinien tego robić. Młody mężczyzna pojawia się w jej oknie i oboje się kochają. Wyśmiewają się też z męża kobiety i zakonnika.

Opowieści zawarte w ” Dekameronie ” są często sprośne, ponieważ podróżni uciekający przed zarazą chcieli się zabawić w czasie podróży.