Poza wszystkimi sposobami, w jakie Bilbo wykazuje się bohaterstwem poprzez działanie, jest też wiele innych sposobów, w jakie demonstruje on cechy heroiczne. Rozpoczyna opowieść jako łagodny hobbit, który boi się wyjść poza swoje podwórko, a co dopiero wyruszyć na daleką wyprawę. W początkowej fazie kampanii jest dla Thorina i spółki zagrożeniem, ale gdy grupa dociera do Gór Mglistych, Bilbo zaczyna być już bardzo pomocny.
Pokonuje Golluma w grze w zagadki, często myśląc o dwa lub trzy kroki do przodu. W pewnym momencie daje Gollumowi łatwą zagadkę, aby dać sobie trochę więcej czasu na wymyślenie trudniejszej. Sugeruje to, że jest tak pewny, iż uda mu się rozwiązać kolejną zagadkę Golluma, że zamienia bitwę na szachy. Co więcej, gdy ponownie spotyka się z krasnoludami i ratuje ich przed pająkami, przejmuje kontrolę nad grupą i wydaje im rozkazy, dzięki którym mogą uciec.
Bilbo nadal wykazuje się heroizmem aż do samego końca opowieści, kiedy Thorin uświadamia sobie własną głupotę i zaczyna rozumieć heroiczne cechy Bilba. Ten oddaje kamień armeński i próbuje rozładować napięcie przed wybuchem wojny. Jako bohater Bilbo wie, kiedy zająć stanowisko i walczyć, ale także kiedy ustąpić i pójść na kompromis.