W ” Fauście ” Goethego, pod koniec I części, Gretchen oczekuje na egzekucję. W jaki sposób została wplątana w śmierć matki, brata i dziecka?

Pod koniec I części ” Fausta ” Goethego, Gretchen przebywa w więzieniu, oczekując na egzekucję.

Kiedy [Faust] spotyka ją po raz pierwszy, zostaje odtrącony przez nią na ulicy. Mefisto nie może jej pomóc, bo jest czysta i niewinna, więc Faust sam wyrusza, by ją zdobyć.

Po spotkaniu z Małgorzatą (Gretchen) w akcie VII, Faust postanawia, że sam ją uwiedzie, mimo że do tej pory była dobrą i przyzwoitą kobietą.

Gretchen to wzór idealizmu, czystości i niewinności, który zostaje zepsuty przez żądzę Fausta. Jej cnota daje jej wewnętrzną niechęć do Mefista, ale nie uchroni jej przed pragnieniami Fausta.

Faust wykorzystuje biżuterię oraz pomoc sąsiadki, Marty, by zdobyć Gretchen. Zostaje uwiedziona i zaczyna czuć się winna tego, co zrobiła. Aby spędzić więcej czasu z Faustem, Gretchen przez pomyłkę truje matkę środkiem nasennym, choć ten skutek był niezamierzony, chyba że chodzi o Mefista. Gretchen zachodzi w ciążę z nieślubnym dzieckiem Fausta. Kiedy jej brat dowiaduje się, co się z nią stało z rąk Fausta, jest wściekły.

Brat Gretchen, Walenty, próbuje pomścić jej honor po nocy picia, ale Faust zabija go, a on i Mefisto uciekają.

Gretchen traci przytomność, wierząc, że Faust ją opuścił. Zostaje oskarżona i uwięziona za zabicie swojego dziecka, ponieważ znaleziono je utopione w rzece. Faust wraca, by pomóc jej uciec, ale Gretchen odmawia wyjścia z nim, woląc ponieść sprawiedliwą karę. Umiera, a Mefistofeles jest pewien, że jej dusza jest stracona. Jednak Bóg w swoim miłosierdziu ratuje Gretchen.

Choć Gretchen umiera pod koniec części I, a Mefisto jest przekonany, że jest potępiona, zostaje ocalona przez Pana. Jak się wydaje, dzięki swojej niewinności, niezamierzonym grzechom, mądrości, którą zdobyła dzięki cierpieniu, i skrusze.

Mefistofeles jest zaskoczony jej zbawieniem, ale jako istota niezdolna do miłości, nie może pojąć miłości Boga.