Makbet – bohaterowie

Makbet

Makbet rozpoczyna sztukę jako postać bohaterska i triumfująca, szlachetny Tan Glamis, generał szkockiej armii, który właśnie pokonał powstańczego króla Norwegii. W nagrodę za męstwo i lojalność, król Duncan przekazuje Makbetowi tytuł Tana Kawdoru. Wcześniej jednak, Makbet spotyka Trzy Dziwne Siostry, które witają go jako Tana Glamis, Tana Kawdoru i przyszłego króla Szkocji. Makbet początkowo jest ostrożny wobec przepowiedni czarownic. Po odkryciu, że został  Tanem Kawdoru, jego wiara w przepowiednie umacnia się. Teraz chce zostać królem. Przez swoje zdrady i morderstwa staje się w oczach Szkotów renegatem i tyranem.

 

Lady Makbet

Lady Makbet jest żoną Makbeta. Na początku sztuki jest postacią dominującą w małżeństwie. Męża postrzega jako człowieka słabego. Po otrzymaniu listu Makbeta o przepowiedni czarownic Lady Makbet jest podekscytowana perspektywą zostania królową. Wzywa „duchy”, aby ją „odpłciowiły” i sprawiły że będzie bardziej okrutna. Chce sama zamordować króla Duncana. Jednak po jego śmierci z ręki męża, rozsądek Lady Makbet, i władza w małżeństwie słabną. Na początku aktu V lunatykuje i ma halucynacje na temat krwi na rękach. Ostatecznie odbiera sobie życie.

 

Banko

Banko jest generałem w armii szkockiej i przyjacielem Makbeta. Jest z Makbetem, gdy czarownice wygłaszają swoją przepowiednię. Kiedy Makbet prosi je by opowiedziały mu o przyszłości Banka, mówią, że choć nigdy nie będzie królem, będą nim jego dzieci. Banko odmawia pomocy Makbetowi w spisku przeciwko królowi i uważa czarownice za istoty złe. Jednak ich przepowiednia  wzbudza ciekawość Banka, chociaż może być dla niego i jego syna niebezpieczna. Ostatecznie,Banko umiera w obronie syna.

 

Duncan

Duncan jest królem Szkocji. Jest mądrym i sprawiedliwym królem. Przyznaje Makbetowi tytuł Tana Kawdoru, w nagrodę za odwagę w walce z królem Norwegii. Makbet morduje Duncana we śnie, w  Szkocji zaczyna panować chaos.

 

Macduff

Macduff jest człowiekiem, który ostatecznie kończy rządy Makbeta. Po zabójstwie Duncana szybko nabiera podejrzeń wobec Makbeta, odmawiając udziału w jego koronacji. Jednak jego własne poczucie honoru zaślepia go na niebezpieczeństwo, w którym zostawił swoją rodzinę po ucieczce do Anglii. Dowiedziawszy się, że jego rodzina została zmasakrowana, Macduff poprzysięga zemstę, pokonując Makbeta w walce i przywracając porządek w Szkocji.

 

Malcolm

Malcolm jest najstarszym synem króla Duncana i prawowitym następcą szkockiego tronu. Duncan oficjalnie wyznacza Malcolma na swojego następcę w akcie I, scenie IV, przekreślając szanse Makbeta na objęcie tronu. Po odkryciu, że ich ojciec został zamordowany, Malcolm i jego brat Donalbain postanawiają uciec ze Szkocji. Malcolm ucieka do Anglii, gdzie zawiera porozumienie z królem Anglii w celu odzyskania tronu Szkocji z rąk Makbeta. Pod koniec sztuki Malcolm i wojska angielskie odnoszą zwycięstwo, a Malcolm przygotowuje się do naprawienia krzywd, które Makbet wyrządził Szkocji.

 

Czarownice

Czarownice, często nazywane trzema „dziwnymi siostrami”, są mrocznymi i tajemniczymi przewodniczkami Makbeta w jego zejściu na drogę zła. Kiedy czarownice po raz pierwszy spotykają Banka i Makbeta w akcie I, scenie III, są opisane jako „niepodobne do mieszkańców ziemi”. Czarownice wygłaszają trzy przepowiednie, wprowadzając Makbeta w fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które ostatecznie doprowadza go do upadku.