Makbet mówi: „To bajka opowiadana przez idiotę, pełna dźwięków i furii, nic nie znacząca”. Jak myślisz, co on przez to rozumie?

Ten cytat z Makbeta, mówi nam jak tytułowy bohater postrzega świat. Mimo że ma w życiu wszystko, mimo że jest królem Szkocji i ma absolutną władzę, nadal jest głęboko niezadowolony ze swojego losu.
Makbet zaczął postrzegać życie jako z natury pozbawione sensu. To właśnie ma na myśli, gdy mówi, że „nic nie znaczy”. Wbrew temu, w co wierzyła większość współczesnych mu ludzi, Makbet nie widzi w życiu żadnego nadrzędnego celu. W tym sensie, przypomina to „bajkę opowiadaną przez idiotę”.
Wyobraź sobie, że ktoś, kogo znasz jako kompletnego idiotę, podchodzi do ciebie i opowiada ci jakąś niedorzeczną historię. Dla Makbeta takie właśnie jest życie. Nie ma w nim sensu, celu, struktury – po prostu mnóstwo pustej paplaniny.
To nie przypadek, że Makbet powinien tak się czuć w tym konkretnym momencie sztuki. Jego podstępna żona właśnie popełniła samobójstwo, potęgując rosnące poczucie, że życie nie jest nic warte. Jej śmierć utwierdza go w przekonaniu, że żadna władza polityczna nie nada życiu sensu. Życie z natury jest pozbawione sensu.