Konflikty wewnętrzne Makbeta, Lady Makbet i Banka

Oprócz powyższych, w Makbecie Szekspira każdy z bohaterów ma dodatkowy konflikt wewnętrzny.

Banko  zmaga się ze swoją wiedzą na temat tego, co czarownice powiedziały Makbetowi. Podejrzewa go o zdradę.  Jednak Makbet jest jego przyjacielem, a on nie ma żadnych dowodów.  Banko zastanawia, się czy przepowiednia spełni się również w jego przypadku.

Również Lady Makbet zmaga się z konfliktem wewnętrznym.  Kiedy błaga „duchy”, by ją „rozdziewiczyły” itd. (Akt 1.5), aby stała się agresywna i bezlitosna jak mężczyzna, ujawnia właśnie wewnętrzny konflikt. Wątpi w swoją zdolność do przeprowadzenia zamachu. Kiedy ma szansę zrobić to sama, nie może tego zrobić. Śpiący Duncan przypomina jej ojca: dość łzawe jak na kogoś, kto jest uważany za tak złego. Wyrzuty sumienia w końcu doprowadzają ją do obłędu.

Wreszcie Makbet rozmyśla o  pokornej naturze Duncana i jego uczciwości (Akt 1.7).  W pewnym momencie postanawia nie zabijać Duncana ze względu na to, jakim był władcą.  Oczywiście, groźba wiecznego potępienia też odgrywa rolę w jego decyzji.  Tak czy inaczej jednak, Makbet w akcie 1.7 cierpi na specyficzny konflikt wewnętrzny. Ambicja jednak zwycięża.