Jakie są motywacje Lady Makbet?

Lady Makbet jest przedstawiona jako niezwykle zdeterminowana, bezduszna kobieta, która ma silną motywację, by przekonać męża do popełnienia królobójstwa. Podobnie jak Makbet, Lady Makbet podziela jego ambitną naturę i pragnie zostać królową Szkocji.

Lady Makbet w gruncie rzeczy uznaje współczującą, wrażliwą naturę swojego męża. Uważa, że jest on zbyt uprzejmy, aby dokonać tak krwawej zbrodni. Aby zaplanować zabójstwo Duncana i wziąć w nim udział, Lady Makbet wzywa złe duchy, które wypełniają jej duszę i czynią ją okrutną. Jej gotowość do przemiany w złośliwą, brutalną osobę podkreśla jej motywację do zostania królową.

Kiedy Makbet ujawnia, że nie chce popełnić królobójstwa i nie chce zabić króla, Lady Makbet wyśmiewa jego męskość.

Lady Makbet z powodzeniem wywiera presję na Makbeta, by ten postępował zgodnie z jej instrukcjami.  Uczestniczy również w zabójstwie, odnosząc zakrwawione sztylety do komnaty króla Duncana. Głównym motywem, dla którego Lady Makbet przekonała męża do popełnienia królobójstwa, jest jej pragnienie zostania królową Szkocji. Wkrótce po tym, jak zostaje królową,  zaczyna być przytłoczona poczuciem winy i stopniowo zaczyna tracić zmysły. W końcu popełnia samobójstwo.