Jak natura reaguje na czyny Makbeta?

W Makbecie, natura wydaje się naśladować chaos panujący na ziemi, gdy Makbet popełnia królobójstwo, mordując Duncana. To narzędzie literackie znane jako patetyczny fałsz, czyli sytuacja, w której pogoda odpowiada ludzkim działaniom.

Niezwykle ciemne niebo tworzy złowrogą, atmosferę, która zapowiada zbrodnię Makbeta. Po zabójstwie króla Duncana, Stary Człowiek i Ross dyskutują o dziwnych  wydarzeniach, które miały miejsce w nocy gdy popełniono morderstwo. Ross komentuje ciemne niebo i gwałtowne burze. Starzec wspomina, że widział, jak sowa zaatakowała sokoła. Ross odpowiada, mówiąc, że konie Duncana wyrwały się ze stajni. Stary mówi, że konie zjadły się nawzajem. Te dziwaczne  zdarzenia odzwierciedlają nienaturalne morderstwo, które miało miejsce. Sowa atakująca sokoła symbolicznie przedstawia Makbeta mordującego króla. Chaos wśród koni, reprezentuje walkę, która będzie miała miejsce w Szkocji po śmierci Duncana. Nienaturalne zdarzenia i złowieszcza pogoda mają odzwierciedlać  gwałtowne zdarzenia mające miejsce w Szkocji.