Makbet – Czy uważasz, że reakcja Macduffa na morderstwo jego rodziny jest realistyczna? Dlaczego tak lub dlaczego nie?

Szekspirowski Macduff jest postacią bardzo złożoną. Reaguje emocjonalnie na zabójstwo Duncana . Tak samo reaguje również na wieść, że Makbet zabił jego rodzinę. Ale czy zareagował realistycznie, słysząc, że jego rodzina została zamordowana? Przede wszystkim był przywódcą wojskowym, dla którego troska o Szkocję była ważniejsza niż miłość do rodziny. Owszem, kochał swoją rodzinę i dbał o nią, ale nie uprzedził żony o swoim odejściu. Dlaczego? Jego głównym obowiązkiem jest dbanie o Szkocję. W tym przypadku, najważniejszą rzeczą jest to, aby uwolnić Szkocję od jej despotycznego przywódcy. Jeśli mu się uda, wszyscy będą bezpieczni, w tym jego rodzina. Jest jasne, że odczuwa ogromny smutek na wieść o zamordowaniu żony i dzieci. Ostatnia scena sztuki jest na to oczywistym dowodem. Kiedy odcina głowę Makbetowi i rzuca ją na ziemię, nie tylko mówi, że Szkocja jest wolna od tyrana, ale że on sam poszukał i dokonał upragnionej zemsty. Tak więc, czy było to realistyczne, biorąc pod uwagę dzisiejsze ludzkie zachowania; prawdopodobnie nie. Nie było to wystarczająco emocjonalne ani fizycznie agresywne. Ale jak na okres, w którym pisał Szekspir, Macduff zachowywał się w sposób kontrolowany, a więc idealny.