Kiedy okazuje się, że Makbetowi zaczyna brakować odwagi, by zabić Duncana, Lady Makbet gani go za tchórzostwo. Wcześniej Makbet wydawał się entuzjastycznie nastawiony do planu zabójstwa: tak bardzo liczył na jego powodzenie. Teraz jednak, gdy wydaje się, że traci nerwy, Lady Makbet zastanawia się, czy nie był po prostu pijany. Na razie wygląda na to, że obudził się z gigantycznym kacem, cały zielony i blady ze strachu na myśl o zamordowaniu Duncana.
Zielony jest tu użyty w podwójnym znaczeniu niedoświadczenia, jak w wyrażeniu „zielony wokół skrzeli”, oraz jako widoczny znak choroby. Lady Makbet wydaje się, że brak doświadczenia jej męża w mrocznym akcie politycznego zabójstwa sprawia, że robi mu się niedobrze na samą myśl o zabiciu Duncana; stąd konieczność przekonania go i zawstydzenia do działania.
Czarny to kolejny symboliczny kolor. W nocy dokonują się czarne czyny, pod kolorem czerni. Czarownice są czarne, podobnie jak ich kociołek. Makbet koncentruje się wokół klątw i przepowiedni, ostrzeżeń przed niebezpieczeństwem, a także zdradą i zemstą. Czerń dookoła.
Kolor czerwony jest w sztuce znaczący, ponieważ symbolizuje krew, którą Makbet przelał, popełniając straszliwą zbrodnię królobójstwa i pozbywając się Duncana. Działa to jako ciągłe przypomnienie o jego winie. Nawet po zmyciu krwi, ręce Makbeta pozostaną splamione na długo.
Biel kojarzy się z niewinnością. Lady Makbet używa tego koloru w odniesieniu do mleka matki i dobroci.