W I księdze ” Iliady ” Homera spór między Agamemnonem a Achillesem toczy się wokół pojęcia honoru. Zarówno Agamemnon, jak i Achilles uważają, że jako aktywni uczestnicy wojny mają prawo do udziału w łupach. Udział w łupach jest zewnętrzną i widoczną oznaką honoru, jakim wojsko obdarzyło wojownika.
W ” Iliadzie „, Agamemnon musi oddać Chryseis jej ojcu. Przez to traci namacalny i widoczny symbol swojego honoru. Agamemnon uważa, że jako przywódca Greków nie powinien być pozbawiony cząstki honoru. W związku z tym, ponieważ Achilles okazuje się głównym sprawcą zwrotu Chryseis przez Agamemnona, Agamemnon postanawia odebrać mu Bryzeidę, symbol honoru Achillesa.
Po powstaniu nierównowagi w podziale honoru Achilles czuje, że jedynym sposobem na jej wyrównanie jest wycofanie się z walki. Achilles decyduje, że lepiej dla niego będzie „poprowadzić moje dziobate okręty do domu, niż pozostać tu zhańbionym, gromadząc dla ciebie bogactwa i dobra”. Achilles oświadcza, że wkrótce Agamemnon pożałuje, „że nie uhonorował najlepszego z Achajów”.
Ze współczesnej perspektywy zarówno Agamemnon, jak i Achilles wydają się zachowywać źle: Agamemnon za to, że zachowuje się tak arogancko, a Achilles za to, że wydaje się zachowywać jak dziecko tylko dlatego, że odebrano mu nagrodę wojenną.
Z perspektywy homeryckiej wyobrażam sobie jednak, że Agamemnon jest uważany za najbardziej pokrzywdzonego, ponieważ zhańbił Achillesa na oczach całej armii.
Na szczęście dla Achillesa ma on przyjaciół na wysokich stanowiskach. Jego matka przekonuje Zeusa, by zgodził się przywrócić Achillesowi honor.