Kto w Makbecie naprawdę ponosi winę za śmierć Duncana?

Chociaż Trzy Wiedźmy i Lady Makbet odgrywają znaczącą rolę w zachęcaniu Makbeta do zamordowania króla Duncana, to ostatecznie on sam decyduje się na dokonanie krwawego mordu. To znaczy, że on sam jest w głównej mierze odpowiedzialny za śmierć króla.
Makbet jest tragicznym bohaterem sztuki, którego wadą charakteru jest „wybujała ambicja”. Natychmiast po otrzymaniu korzystnych przepowiedni od czarownic, zaczyna myśleć o zabiciu króla i przyznaje się do swoich krwawych myśli.
Po poinformowaniu żony o przepowiedni czarownic i swoim nowym tytule Tana Kawdoru, ta zachęca go, by poszedł za głosem serca i dokonał zabójstwa króla. Mimo początkowych zastrzeżeń, Makbet uznaje, że tylko ambicja motywuje go do popełnienia zbrodni.
Ostatecznie wciela w życie krwawy plan żony i brutalnie zabija Duncana we śnie. Wkrótce po zamordowaniu króla i przejęciu władzy przeobraża się w krwiożerczego tyrana. Jego jedynym celem jest pokonanie politycznych wrogów i utrwalenie swojej królewskiej spuścizny.
To Makbet jest przede wszystkim odpowiedzialny za zabójstwo króla Duncana. To on był motywowany ambicją i był tym, który fizycznie zamordował Duncana w jego komnacie.