Kto jest głównym bohaterem ” Iliady ” Homera?

W historii pełnej bohaterskich postaci może być trudno wskazać głównego bohatera. Hektor wydaje się on być najbardziej heroicznym bohaterem poematu epickiego, prawdziwie uosabiającym cechy bohatera według współczesnych definicji. Jednak można również stwierdzić, że centralnym bohaterem ” Iliady ” jest Achilles.

Już na samym początku Achilles zostaje uznany za głównego bohatera, którego losy będzie śledził epos. „Iliada ” jest opowieścią o gniewie Achillesa. Rozpoczyna się od przyczyn tego gniewu i przedstawia jego konsekwencje. Epos kończy się rozwiązaniem gniewu Achillesa, gdy zwraca on Trojanom ciało Hektora. Patrząc na Iliadę w ten sposób, widać wyraźnie, że Achilles jest głównym bohaterem opowieści.

Achilles nie zawsze jawi się jako najbardziej sympatyczny z bohaterów. Jest humorzasty i zapatrzony w siebie. Pasuje jednak do klasycznej definicji bohatera według Greków. Jest to wojownik z legendarnej przeszłości o niemal nadludzkich zdolnościach, wywodzący się od bogów. Achilles spełnia wszystkie te wymagania.