Kto jest bohaterem epickim w ” Iliadzie ” – Hektor czy Achilles?

Chodzi przede wszystkim o księgę 22, w której opisana jest tytaniczna ostateczna bitwa między Hektorem i Achillesem, a następnie śmierć Hektora. Jeśli chodzi o to, kto jest bardziej „heroiczny”, istnieją argumenty wskazujące, że obaj wcale nie są heroiczni. Na przykład Hektor nie zachowuje honoru, gdy ucieka przed Achillesem, ale zapewne odzyskuje go, gdy decyduje się na walkę.

Widać, że Hektor wykazuje się wielką szlachetnością, godząc się ze swoją śmiercią, ale też pragnąc nie poddawać się łatwo.

Z drugiej strony Achilles najwyraźniej wykazuje determinację, by pomścić śmierć Patroklosa, co jest kluczowym warunkiem bycia bohaterem. Niektórzy krytycy uważają jednak, że w tym, co robi z ciałem Hektora, posuwa się za daleko i traci prawo do miana „bohatera epickiego”. Wskazuje to, że Hektor jest bardziej „bohaterski” w tej opowieści, ponieważ, choć wykazał się tchórzostwem, przynajmniej zakończył życie honorowo i w bohaterski sposób, podczas gdy Achilles, który zyskał uznanie dzięki swojemu zwycięstwu, stracił je przez to, jak potraktował ciało Hektora.