Kto jest bardziej zły w Makbecie, Lady Makbet czy Makbet?

Kto jest bardziej zły – Makbet czy Lady Makbet? To z pewnością kwestia opinii, a Szekspir daje czytelnikom możliwość samodzielnego zadecydowania, kto jest „gorszy”. Oto kilka możliwych powodów, które przemawiają za tym, że każda z postaci jest „bardziej zła”:
Lady Makbet: Wielu czytelników widzi w Lady Makbet główną odpowiedzialną za to, co dzieje się z Makbetem. To ona wymyśliła plan zamordowania Duncana. Przekonuje do tego Makbeta, kwestionując (między innymi) jego męskość. Podkłada sztylety strażnikom, gdy Makbet stracił nerwy. Przez większą część sztuki wydaje się, że Lady Makbet jest opanowana, a może nawet bezwzględna. Wydaje się nieporuszona zbrodniami. Jednak później widzimy, że czuje się bardzo winna. Lunatykuje, próbuje zmyć z rąk wyimaginowaną krew, a w końcu popełnia samobójstwo. Lady Makbet okazuje się być bardziej krucha, niż się początkowo wydawało.
Makbet: Na początku sztuki Makbet wydaje się być szlachetny. Jednak gdy tylko czarownice mówią mu, że zostanie królem, natychmiast wpada na pomysł zabicia Duncana, aby szybko osiągnąć tę pozycję. Co prawda musi być przekonany przez żonę, ale sam też chce być królem. Makbet jest tym, który faktycznie dźga Duncana. Lady Makbet twierdzi, że Duncan przypomniał jej ojca, gdy spał, więc nie mogła tego zrobić sama. Stan psychiczny Makbeta pogarsza się, zarówno w trakcie, jak i po morderstwie. Makbet jest tym, który zleca morderstwo swojego najlepszego przyjaciela, Banka, i jego syna. Każe też zamordować niewinną żonę i dzieci Macduffa, ponieważ boi się go, a także obawia się jego zdrady.
Obie postacie mają wady i choć Lady Makbet odgrywa swoją rolę w zbrodni, to Makbet ostatecznie kończy z większą ilością krwi na rękach, zarówno dosłownie, jak i w przenośni.