Jakie są przykłady segregacji w „Zabić drozda” ?

W „ Zabić drozda ” Harper Lee widzimy przykłady segregacji w dzielnicach, kościołach, szkołach, a nawet na salach sądowej. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

W Maycomb biali i czarni mieszkają w różnych dzielnicach. Na przykład Robinsonowie mieszkają w innej części miasta od Finchów i ich sąsiadów, a społeczność czarnych na ogół trzyma się razem. Nawet dom Calpurni znajduje się w Quarters, chociaż ona spędza dni w domu Finch.

Kościoły Maycomb są również segregowane. Calpurnia uczęszcza do afrykańskiego kościoła, który znajduje się tuż poza granicami miasta. To jest całkowicie czarna kongregacja, a kiedy Calpurnia zabiera Scouta i Jema na nabożeństwa z nią w jedną niedzielę, w rzeczywistości spotykają się z pewną dyskryminacją. Przynajmniej jeden członek kongregacji nie wierzy, że białe dzieci powinny chodzić do czarnego kościoła. Pastor jednak wita Scouta i Jema, ale poznają, czym jest dyskryminacja i segregacja.

Szkoły też są odseparowane. Jeśli czarnoskóre dzieci w ogóle chodzą do szkoły, na pewno nie chodzą do szkoły ze Scoutem i Jemem.  Calpurnia nauczyła się czytać od ciotki panny Maudie. Większość ludzi w Czarnym Kościele w ogóle nie potrafi czytać.

Wreszcie, nawet miejsca siedzące na sali sądowej podczas procesu Toma Robinsona są odseparowane. Czarni członkowie widowni siadają na balkonie. Scout i Jem decydują się usiąść z nimi, ponieważ tak naprawdę nie powinni w ogóle przebywać na sali sądowej.