Jakie są możliwe motywy przewodnie książki „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery?

Jednym z potencjalnych tematów jest konflikt wyobraźni z oczekiwaniami społecznymi. Kiedy Ania przyjeżdża na Zielone Wzgórze, pokazuje, że ma bogatą wyobraźnię. Wyobraża sobie, że jest „bardzo piękna i ma orzechowo-brązowe włosy”. Błaga Marylę, by nazwała ją Kordelią, ponieważ uważa, że Ania Shirley to imię zwyczajne i nudne. Maryla oczekuje, że Ania będzie zadowolona. Chce, by dziewczyna nabrała chrześcijańskiej pokory i porzuciła swoje frywolne wyobrażenia. Rachel Lynde również uważa, że wyobraźnia Anny jest czasem nieodpowiednia. Uważa, że Ania powinna zachowywać się bardziej rozsądnie.

Przyjaźń jest również tematem przewodnim „Anny z Zielonego Wzgórza”. Ania bardzo pragnie mieć „serdeczną przyjaciółkę”. Kiedy poznaje Dianę, jest przeszczęśliwa. Diana jest najlepszą przyjaciółką, jaką Ania kiedykolwiek miała. Poprzez zmiany i próby (np. kiedy matka Diany zabrania córce spotykać się z Anią po tym, jak ta przypadkowo ją upija), Ania pozostaje oddana swojej przyjaciółce.

Kolejnym tematem jest próżność. Ania uwielbia rzeczy piękne. Kiedy Maryla szyje Annie nowe sukienki, ta uważa je za zwykłe. Maryla uważa, że Ania powinna być zadowolona z tych sukienek. Nie wierzy w „rozpieszczanie próżności”. Kiedy Mateusz kupuje Annie sukienkę z bufiastymi rękawami, Maryla komentuje, że Ania jest już „próżna jak paw”. Ania kupuje opakowanie farby do włosów, która według niej jest czarna. Chce mieć „kruczoczarne włosy”, jak Diana. Zamiast tego farba sprawia, że włosy Anny stają się zielone. Maryla postrzega to jako konsekwencję próżności Anny.