” Folwark zwierzęcy ” – co zwierzęta postanowiły zrobić z gospodarstwem, w którym mieszkał pan Jones?

Kiedy zwierzęta po raz pierwszy wygoniły Jonesa, wybrały się na wycieczkę po farmie. Częścią tej wycieczki był spacer po gospodarstwie, gdzie zobaczyli wszystkie „luksusy” ludzi i to, jak wykorzystywali zwierzęta do wytwarzania przedmiotów dla swojej przyjemności. Przeszli też przez pomieszczenia rzeźni, gdzie zobaczyli noże używane do krojenia swoich towarzyszy, aby je sprzedać. Pochowali szynki (tzn. zwłoki swoich przyjaciół).

Ponieważ miejsce to stało się miejscem tortur dla zwierząt i miejscem, w którym ludzie stawali się lepsi od tych, którym przewodzili, zwierzęta (na czele ze świniami) postanowiły przekształcić gospodarstwo w muzeum. Tak aby wszyscy mogli sobie przypomnieć, jak wyglądało życie pod rządami tyrana Farmera Jonesa. Wydano też polecenie, by żadne zwierzę nie spało w łóżkach, nie spożywało alkoholu, ani nie nosiło ich ubrań.

Jak jednak widzimy, w miarę jak postępuje korupcja przywódców, czyli świń, czują się ponad prawem i zaczynają mieszkać w domu, pić alkohol i nosić ludzkie ubrania. Ponieważ motywem przewodnim powieści jest korupcja władzy, wydaje się nieuniknione, że ” równiejsze „zwierzęta będą łamać wszystkie prawa ustanowione dla ” zwykłych ” zwierząt.