Co to jest ekspozycja, akcja narastająca, punkt kulminacyjny, akcja opadająca i rozwiązanie w przypadku ” Hamleta „?

Fabułę ” Hamleta ” można dość wyraźnie przyporządkować do typowej struktury fabularnej.

Ekspozycja pojawia się w pierwszym akcie, najpierw w monologu Hamleta w scenie 2, w którym wyjaśnia on, że jego matka zbyt szybko wyszła za mąż za jego wuja, a następnie w scenie 5, w której duch ujawnia, że Klaudiusz zamordował ojca Hamleta.

Akcja narastająca obejmuje intrygę Hamleta, który chce pomścić ojca. W akcie 2. pozorne szaleństwo Hamleta wzbudza podejrzenia Poloniusza, co powoduje, że Klaudiusz zaczyna szpiegować Hamleta. W akcie 3 Hamlet wykorzystuje sztukę, aby podstępem zmusić Klaudiusza do ujawnienia swojej winy.

Punktem kulminacyjnym jest konfrontacja Hamleta z matką w akcie 3, scenie 4 i przypadkowe zabicie Poloniusza, który ukrywał się za zasłoną. Zabójstwo Poloniusza przez Hamleta rozpoczyna serię wydarzeń, które doprowadzą do rozstrzygnięcia.

W akcie 4. następuje upadek akcji: Klaudiusz wygania Hamleta z Danii i potajemnie knuje jego zabójstwo; po drodze Hamlet spotyka Fortynbrasa i zostaje zainspirowany do powrotu do Danii, aby dokonać zemsty.

Rozstrzygnięcie następuje po pojedynku Hamleta z Laertesem; w akcie 5, scenie 2, Laertes, Gertruda, Klaudiusz i sam Hamlet giną, gdy plan Klaudiusza, by otruć Hamleta, nie powiódł się. Fortynbras pojawia się na końcu sztuki jako nowy władca Danii.