” Charlie i fabryka czekolady ” – dlaczego Willy Wonka postanowił zaprosić do swojej fabryki czekolady pięć osób?

Willy Wonka zdecydował się zaprosić do swojej fabryki pięć osób, ponieważ chciał znaleźć kogoś, komu mógłby zaufać. Na ironię zakrawa fakt, że wszystkie pięć osób, które znalazły złote bilety, to dzieci, ponieważ jednym z głównych tematów opowiadania jest złe zachowanie dzieci, jego przyczyny i sposoby zapobiegania mu. Cukierki są w tej opowieści swego rodzaju metaforą: stanowią zarówno smakołyk i nagrodę, ale i symbol chciwości i łakomstwa.

Czworo z pięciorga dzieci pochodzi z klasy średniej lub zamożnych środowisk, są  chciwe egoistyczne. Rodzina Charliego jest bardzo biedna, a on sam dorastał, ucząc się współczucia i szczodrości. Willy Wonka musiał stworzyć sytuacje, które sprawdziłyby uczciwość i prawość dzieci, aby wiedział, któremu z nich może powierzyć swoje dziedzictwo. Gdy jedno dziecko po drugim nie przechodziło tych „testów”, w końcu pozostał tylko Charlie. Wykazał się uczciwością i Willy Wonka postanowił dać mu fabrykę czekolady, co było spełnieniem najskrytszego życzenia Charliego.