” Buszujący z zbożu ” – w rozdziale 5. Jakie jest uzasadnienie Holdena, że nie rzuca śnieżką? Jaki ma to związek z całością książki?

Kiedy Holden i inni chłopcy wychodzą z jadalni, widzą nieskazitelnie czysty śnieg, który spadł.

„. . wszyscy zaczęliśmy rzucać się śnieżkami i bawić w kółko. To było bardzo dziecinne, ale wszyscy naprawdę dobrze się bawili „.

Holden postanawia wybrać się z przyjacielem, Malem Brossardem, na wycieczkę do Hagerstown, żeby zjeść hamburgera i obejrzeć film. Ponieważ zapytał Mala, czy Ackley może jechać z nim, musi poczekać, aż Ackley się przygotuje. Czekając, Holden otwiera okno i pakuje śnieżną kulę. Tym razem jednak Holden nie rzuca śnieżką, bo kiedy przygotowuje się do rzucania, zauważa, że każdy cel, który wybrał, wygląda „tak ładnie i biało”, że nie chce niczego zmieniać, rzucając w niego śnieżką.

Holden powstrzymuje się przed wyrzuceniem śnieżki przez okno, ponieważ wygląda ono idealnie; również zaparkowany samochód i hydrant strażacki wydają się nieskazitelnie czyste, a on nie chce ich zniszczyć, uderzając w nie śnieżką. Już samo imię Holdena sugeruje jego problem: chce on „trzymać się” rzeczy i ludzi w ich nieskazitelnym stanie. Ta postawa dotyczy także jego pragnienia, by łapać dzieci i zapobiegać ich wpadaniu w zepsuty świat dorosłych, dlatego też mówi siostrze, że chce być „łapaczem w życie”, powstrzymującym niewinne dzieci.