” Boska komedia ” – co oznacza słowo contrapasso?

Słowo contrapasso oznacza dosłownie „cierpieć na odwrót” i zostało ukute przez Dantego, aby opisać kary wymierzane grzesznikom w piekle oraz, oczyszczenie dusz w czyśćcu. To, co cierpią te dusze, jest odzwierciedleniem grzechów, które popełniły w życiu. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.

W drugim kręgu piekła dusze pozwoliły, aby w życiu rządziły nimi namiętności, które miotały nimi tu i tam. Teraz w piekle wieje wielki wiatr. Postanowiły nie panować nad swoimi namiętnościami w życiu i teraz nie mają kontroli nad tym, gdzie je wieje i rzuca w śmierci.

W Piątym Kręgu znajduje się paskudne bagno, w którym ci, którzy pozwolili, by zapanował nad nimi gniew, muszą teraz wiecznie walczyć ze sobą. Ci, którzy za życia byli gnuśni i leniwi, tkwią zanurzeni w bagnie, nie mogąc się ruszyć. To, co wybrali dobrowolnie za życia, muszą teraz powtórzyć po śmierci.

W Siódmym kręgu gwałtowni są zanurzeni w rzece krwi. Są gotowani w przelanej przez siebie krwi. Oto contrapasso w najbardziej wyrazistej postaci. Widzimy ją jednak ponownie w Dziewiątym kręgu, gdzie zdrajcy zostają zamrożeni w lodzie. Chcąc być wolnymi, zdradzili tych, którym winni byli szacunek i posłuszeństwo, a teraz są uwięzieni. Miłość, którą w życiu okazywali ludziom, została zamrożona przez ich egoizm. Teraz zamarzają w piekle.