” Ania z Zielonego Wzgórza ” – szkic charakteru Ani.

Ania Shirley jest tytułową bohaterką powieści L. M. Montgomery ” Ania z Zielonego Wzgórza ” z 1908 roku. W serii ukazało się osiem książek.

Ania Shirley jest sierotą, która przybywa na Wyspę Księcia Edwarda, aby zamieszkać z Marylą i Mateuszem Cuthbertami. Jest dla nich rozczarowaniem, ponieważ chcieli chłopca do pomocy w pracach na farmie, ale jest żywa, inteligentna, rozmowna i ujmująca. Oczarowuje Mateusza w drodze do domu, ale Maryla wymaga więcej starań.

Ania ma dzikie rude włosy i temperament, który często kojarzy się z rudzielcami. Jest bardzo energiczną osobą. Ma silną wolę, choć chce być posłuszna. Jest radosna i wdzięczna, ale zdarzają jej się napady złości. Jest dobrą przyjaciółką, choć wielu jej rówieśników stanowi dla niej wyzwanie i przeszkodę. To właśnie ta kombinacja paradoksów sprawia, że jest wiarygodną i sympatyczną postacią. Jednym z jej powiedzonek jest „pasza dla wyobraźni”, a Ania potrafi ją znaleźć niemal we wszystkim. Jest bardzo pomysłowa.

Nie ma takiego samego wychowania jak jej rówieśnicy i trudno jest jej przyswoić sobie zwyczaje społeczne mieszkańców Wyspy Księcia Edwarda, dlatego popełnia wiele błędów. Zawsze jednak jest skruszona i pragnie nauczyć się właściwego zachowania. Ta wadliwa natura i pragnienie, by postępować właściwie, sprawiły, że od ponad stu lat jest ona jedną z najbardziej uwielbianych postaci w literaturze.

W miarę upływu czasu Ania zmienia się i dojrzewa jako młoda kobieta, co łagodzi jej pasje i zmienia perspektywę. Jednak w głębi duszy pozostaje tą dobroduszną, ciekawską i sympatyczną Anią Shirley, którą poznajemy po raz pierwszy na drodze do Zielonego Wzgórza.